Lubo Kristek vytváří novou hřbitovní kapli v Penzingu

Landsberger Tagblatt, Úterý 1. 3. 1977, s. 14
(překlad z němčiny)

Lubo Kristek: Transcendentální kompozice mezi utrpením a nadějí Penzing (rr). Již více než čtyři týdny pracuje landsberský sochař a malíř Lubo Kristek na sedm metrů vysoké nástěnné malbě v obřadní síni na novém penzinském hřbitově. Kristek, který se jinak přiklání k surrealismu, získal zakázku, o kterou se ucházelo více jeho profesních kolegů, s návrhem založeným na geometrických strukturách.

Během několika týdnů práce zažil umělec neobyčejně silný zájem ze strany obyvatelstva. Jednotlivci, skupiny a celé školní třídy přicházeli malíře sledovat a promluvit si s ním o obrazu. Kontaktem s veřejností, ale především s dětmi, byl Kristek nadšen: „Současné umění může být pochopeno pouze tehdy, když k tomu děti budou vedeny odmalička.“ Kristek svou malbou tudíž záměrně podněcuje divákovu fantazii, namísto předkládání něčeho hotového.

Na příkladu penzinské hřbitovní kaple můžeme vidět, že moderní malba plní svou funkci i v sakrální oblasti. V neposlední řadě za to vděčíme dobré spolupráci mezi umělcem a architektem budovy, Hermannem Ruilem. O průběhu své práce Kristek řekl: „Penzinští byli prostě třída.“